Orhangazi Mah. Isıso San. Sitesi 15.Yol Sk. No:13 Esenyurt/İstanbul

Sokak Lambası Montajı Nasıl Yapılır?

Sokak lambası montajı, her yol ve aydınlatılacak alan için özel olarak projelendirilmesi gereken bir uygulamadır. Yol uzunluğu ve çevresel faktörler sokak lambası montaj uygulamalarına en çok etki eden faktörlerdir.

Sokak lambası yol aydınlatma armatürü olduğu için dik bir şekilde ve belirli bir açı ile sabitlenir. Işığın ne kadar mesafeyi aydınlatacağı, ne kadar yüksekliğe ulaşacağı ya da ne kadar genişlikte aydınlatma yapacağı üzerindeki lensin açısı ile alakalıdır.

Sokak Lambası, dış mekan aydınlatma armatürü olduğu için hava değişimi ve sıcaklık farkından daha çok etkilenecektir. Zamanla bu farklılıklardan oluşan basınç değişikliğini dengelemek için havalandırma ventili kullanılmalıdır. Yol lambaları üretilirken çevre faktörleri göz önüne alınarak üretim yapılmaktadır.

Aydınlatma Direklerinin Montajı

Sokak lambası için aydınlatma direkleri;
• Betonarme
• Hafif metal
• Galvanizli metal olmak üzere üretildiği malzemeye göre ayrılmaktadır.

Betonarme aydınlatma direkleri uzun mesafe boyunca sokak aydınlatması ve elektrik iletimi için uygun bir sisteme sahiptir. Kolay kuruluma sahiptir ve uzun yıllar kullanılır. 4mm saçtan imal edilen hafif metal aydınlatma direklerinin ise beton temel üzerine kurulum yapılmaktadır. 3 – 12 metre yükseklikte olan bu aydınlatma direkleri park ve bahçeler için idealdir. En uzun ömürlü olan galvanizli aydınlatma direkleri, hava koşullarına dayanıklılığıyla tercih edilmektedir.

Aydınlatma direği kurulumu için betonarme temel, flanş sütun ve takviye konstrüksiyon ile özel olarak hazırlanmış betonarme gerekir. Aydınlatma direğinin beton altında kalacak kısmı sabitlenir. Son olarak led sokak lambası montajıyla kullanım denemesi yapılır. Sokak lambaları üretici firma tarafından monte edilmelidir ya da belediye ekiplerince yapılmalıdır.

Sokak Lambası Montajına Etki Eden Faktörler

Sokak Lambası montajı;
• Yolun ve çevrenin yapısına
• Sokak lambalarının kullanım amaçlarına
• Yolun uzunluğuna
• Çevresindeki binaların ve yapıların özelliklerine
• Kullanılacak Sokak Lambası sayısına
• Sokak Lambası renklerine
• Özel tasarım taleplerine göre planlanır. Sokak lambası montajı, firma tarafından değil, üretici tarafından yapılmalıdır. Montaj konusunda uzman ekipler, led sokak lambası armatürleri dış cephede hava şartlarından en az etkilenecek şekilde monte etmelidir. Uzun süreli sokak lambası kullanımı için üretici firmanın dış mekan şartlarını göz önünde bulundurması gerekir.

LED sokak lambası montajı için profesyonel üreticilerle çalışmak her zaman avantaj sağlayacaktır. Çevrenin şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun bir aydınlatma, beklentileri ve talepleri karşılayacaktır.

Bir Cevap Yazın